معرفی «خوان داوید نازیو»

خوان داوید نازیو (Juan-David Nasio) متولد ۱۹۴۲ در شهر روساریو آرژانتین است. او تحصیلات پزشکی را در دانشگاه بوینس آیرس و دوره روانپزشکی را در بیمارستان  Evita de Lanús سپری کرده است. بعد از پایان تحصیلات خود در سال ۱۹۶۹ عازم فرانسه شده و کار با لاکان را شروع می‌کند. پس از مدتی کرسی تدریس سایکوپاتولوژی را در دانشگاه پاریس هفتم به دست می‌آورد و تقریبا به مدت سی سال در آنجا مشغول تدریس، تحقیق و تربیت می‌شود. او در نخستین سال‌های حضور خود در فرانسه نوشته‌ها (تنها اثر مکتوب لاکان) را به زبان اسپانیایی ترجمه کرده است. نازیو با (École Freudienne de Paris (EFP همکاری‌های گسترده‌ای داشته است و از سال  ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۰ سمینارهای خود را در این نهاد آغاز می‌کند. سمینارهای او به دعوت خود لاکان و با همراهی او برگزار می‌‌شده است. پس از انحلال EFP به دست لاکان، او در سال  ۱۹۸۶ نهادی با نام Séminaires Psychanalytiques de Paris تاسیس می‌کند که هدف آن آموزش و تربیت روانکاوان و مددکاران اجتماعی است. نازیو بیشتر از سی سال است که در این نهاد سرگرم آموزش و تدریس است و بسیاری از سمینارهای او و دیگر روانکاوان سرشناس لاکانی در همین نهاد برگزار شده است.

نازیو یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین روانکاوان لاکانی است. تلاش‌های علمی و تحقیقاتی او نه تنها باعث گسترش بیشتر دامنه روانکاوی لاکانی در آمریکای جنوبی شده است بلکه در خود فرانسه نیز او توانسته است نسلی از روانکاوان لاکانی را تربیت کند. آثار نازیو از بینش بسیار عمیقی برخوردار است که از تجربه بالینی وسیع او ناشی می‌شوند. نکته جالب در کارهای او این است که نازیو در بعضی از کتاب‌های خود صراحتا با برخی ایده‌های لاکان مخالفت‌ می‌کند و شرح‌ها و تفسیرهای بسیار بدیعی از اندیشه‌های لاکان ارائه کرده است. نازیو در طول حیات علمی خود جوایز ارزشمند و مدرک‌های افتخاری زیادی از کشورهای فرانسه، آمریکا و آرژانتین به دست آورده است. او جزو کلیدی‌ترین شارحان روانکاوی لاکانی است و بدون مطالعه آثار او در زمینه‌های مختلف تئوری و تکنیک روانکاوی لاکانی نمی‌توان از لایه‌های پنهان اندیشه ژاک لاکان پرده برداشت.

برخی از مهمترین آثار خوان داوید نازیو عبارت است از

 1. کتاب ۱۹۸۵، در مرزهای انتقال
 2. کتاب ۱۹۹۳، ناخودآگاه می‌آید
 3. کتاب ۱۹۹۴، درآمدی به آثار فروید، فرنجزی، گرودیک، کلاین، وینیکات، دولتو و لاکان
 4. کتاب ۲۰۰۱، سکوت در روانکاوی
 5. کتاب ۲۰۰۱، آموزش هفت مفهوم سرنوشت‌ساز روانکاوی
 6. کتاب ۲۰۰۱، هیستری یا کودک با شکوه روانکاوی
 7. کتاب ۲۰۰۱، پنج درس درباره تئوری ژاک لاکان
 8. کتاب ۲۰۰۱، لذت خواندن فروید
 9. کتاب ۲۰۰۲، کودک آیینه
 10. کتاب ۲۰۰۳، کتاب رنج و عشق
 11. کتاب ۲۰۰۵، فانتزی، لذت خواندن لاکان
 12. کتاب ۲۰۰۵، رنج عشق‌ورزی
 13. کتاب ۲۰۰۶، رنج روانی
 14. کتاب ۲۰۱۰، درآمدی به توپولوژی لاکان
 15. کتاب ۲۰۱۲، ادیپ، سرنوشت‌سازترین مفهوم روانکاوی
 16. کتاب ۲۰۱۲، ناخودآگاه تکرار است!
 17. کتاب ۲۰۱۳، بدن من و تصویرش
 18. کتاب ۲۰۱۴، هنر و روانکاوی
 19. کتاب ۲۰۱۶، بله، روانکاوی درمان می‌کند!

 

پیشتر «کتاب عشق و رنج» با ترجمه ارزشمند محمد علی جعفری از سوی انتشارات «دنیای اقتصاد» منتشر شده است. همچنین کتاب «پنج درس درباره تئوری ژاک لاکان» با ترجمه هادی یوسفی و کیوان آذری به زودی منتشر خواهد شد.

نوشته‌های مرتبط

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.